Proces výroby černého čaje zahrnuje fáze zavadnutí, svinování, fermentace, sušení a třídění. Během fermentace se mění barva listů na medově červenou, uvolňuje se vázaný kofein a vzniká charakteristická čajová vůně.
Při zpracování zeleného čaje neprobíhá vadnutí a fermentace. Zelený čaj je zdrojem antioxidantů a vitaminu C, podporuje dýchání a činnost srdce a posiluje cévní stěny. Oolong je polofermentovaný čaj, který se připravuje zejména v jižní Číně a na Tchaj-wanu. Listy se nechají krátce zavadnout a poté se ručně stáčejí. Když se barva změní na červenou a objeví se lehká vůně, následuje krátká fermentace a sušení. Bílý čaj se získává sušením nejmladších pýřitých pupenů čajovníku, které mají typickou stříbřitou barvu. Neprochází procesem mechanického zpracování ani fermentace, proto je nejpodobnější čerstvému čaji.
Tmavý čaj (tzv. Pu-er) se naopak fermentuje dvakrát, podruhé za pomoci bakterií. Jeho výroba a zrání může trvat i několik let, pu-er lze sehnat 3letý, 5letý a dokonce i 15letý.