Řemesla

Řemesly to začalo…

Prapočátky fair trade nalezneme již ve 40. letech minulého století ve Spojených státech amerických, kam organizace Ten Thousand Villages začala dovážet různé výšivky z Portorika a kde byl roce 1958 otevřen první obchůdek s těmito produkty. V Evropě se podobné činnosti od konce 50. let věnuje britská organizace Oxfam.

Obchůdek NaZemi si některé výrobky sám dováží přímo od fairtradového družstva MESH v Indii.

Proč nejsou řemesla certifikována a nemají jednotnou známku?

Fairtrade standardy se velmi dobře hodí na komoditní produkty, u kterých se dá jednoduše předvídat způsob produkce, náklady a další. Proto je možné udělat podrobné standardy. Řemeslné výrobky jsou však originály, na které jsou užity různé materiály, různé postupy a také náklady na produkci se liší.

Existuje zde pouze deset obecných standardů, které jsou dodržovány v rámci IFAT, Mezinárodní federace alternativního obchodu, jejímiž členy jsou všechny tyto velké fairtradové organizace (tzv. FTO's). Proto jsou například řemeslné výrobky až na některé úplné výjimky (bavlněné produkty, fotbalové míče, řezané květiny) vždy bez jednotné Fairtrade známky. Jejich etický původ je však zaručen.

preload