Guarana

Guarana neboli paulinie nápojná je malý stromek nebo rovnou keř, který pochází původem z amazonského deštného pralesa ve Venezuele. V jazyce indiánů znamená „velký strom lesa“ a v minulosti hrála významnou roli v kultuře brazilských kmenů, které hojně věřily v její magickou moc.

Kromě kofeinu, díky kterému je schopna rychle nabudit náš organismus, obsahuje také vitamín C a některé skupiny vitamínu B, ale i třísloviny a další stimulující látky. Tyto látky se získávají ze semen s přidánám vody a oleje.

Čistý přírodní guaranový prášek v bio kvalitě pochází z lesnatých kopců nad městečkem Taperoa v jižní části brazilského státu Bahia. Družstvo ONCA se zaměřilo na produkci a vývoz guarany. Je certifikováno jako bio. Guaranu exportuje především do Německa, odkud se dostává do dalších evropských zemí – například i do ČR. Kromě toho ji ale prodává i na brazilském trhu. Družstvo do oblasti zavedlo šetrnější způsob zemědělského hospodaření založený na principech ekologického agrolesnictví, kterým nahradilo původní systém zahrnující kácení a vypalování lesa pro krátkodobé pěstování manioku nebo palmy olejné.

Z výtěžku byla postavena škola, kterou družstvo v počátcích i provozovalo, komunitní centrum pro setkávání a také továrnička na zpracování guarany. Družstvo rovněž provozuje každodenní spojení dolů do městečka, které mohou využívat všichni obyvatelé.A dále se podílí na snižování v oblasti dosud vysokého analfabetismu a přispívá k rozvoji místní komunity.

preload